Już za dwa dnia kolejne święto desingu w stolicy Podlaskiego. Tegoroczne wydarzenie będzie miało format zorientowany na tematykę „Architektury nowych czasów”.

- Architektura, tworząc środowisko życia, pracy i rozwoju człowieka jest jednym z głównych nośników tożsamości, a poprzez tożsamość miejsca staje się czynnikiem kształtowania całych społeczności. Jest przy tym świadectwem poziomu rozwoju społecznego i gospodarczego miasta i regionu – mówi Adam Jakimowicz, prodziekan ds. rozwoju i współpracy Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, główny organizator. - Podczas East Design Days 2022 podejmiemy dyskusję nad tym, czy współczesna architektura Polski, podążając za światowymi trendami projektowymi, kierunkami rozwoju, jest w stanie tworzyć nowe wartości i sprzyjać podnoszeniu jakości życia społeczności lokalnych i rozwijać swoją rozpoznawalność, swoją wyjątkowość.

Organizatorzy, zapraszając do dyskusji wybitnych polskich wybitnych projektantów chcą tu, na Podlasiu, współtworzyć opinie i trendy, kreować trendy i zjawiska, które będą miały ogólnopolskie i europejskie znaczenie.

EDD 2022 205140

O tym ważnym wydarzeniu organizatorzy poinformowali podczas dzisiejszej (15.11.2022 r.) konferencji prasowej, która odbyła się na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. W konferencji udział wzięli:

  • dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej,
  • dr inż. arch. Adam Jakimowicz, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej,
  • Magdalena Łyżnicka – Sanczenko, Dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Województwa Podlaskiego,
  • Marcin Marczak, Przewodniczący Podlaskiej Okręgowej Izba Architektów,
  • dr Rafał Roskowiński, wykładowca i twórcy murali,
  • Elwira Horosz, projektantka mody,
  • Szymon Andrejczuk, zaangażowany w pracę Laboratorium Naukowego AuReLa na Wydziale Architektury PB. Podczas spotkania został zaprezentowany bogaty program wydarzenia, sylwetki gości specjalnych oraz wiodące tematy tegorocznej edycji.

EDD 2022 205078 

- W tym roku w czasie East Design Days zastanowimy się, czy sztuczna inteligencja może nam pomóc w przygotowaniu koncepcji architektonicznych? Czy sztuczna wyobraźnia jest w stanie tworzyć i czy wspomaga nas w tworzeniu, czy też narzuca ograniczenia? – przybliża program Adam Jakimowicz. - Będziemy mogli porozmawiać z wybitnymi polskimi architektami: arch. Przemo Łukasikem (Medusa Group), arch. Martą Sękulską-Wrońską i arch. Michałem Czerwińskim (WXCA, twórcy obsypanego międzynarodowymi nagrodami pawilonu polskiego w Dubaju na Expo 2020). Pochylimy się nad problemem polskich i spróbujemy odpowiedzieć na pytania: Czy musimy tolerować „betonozę”, brak pomysłu na rozwój? Czy nasze miasta da się uratować? Dlaczego władze myślą o swoich kadencjach, a nie o wartościach dla pokoleń? A dla branżowców wskażemy, jak promować markę pracowni architektonicznej i jak lepiej zorganizować swoją pracę?

Poza tym w czasie dwudniowego wydarzenia będzie miała miejsca premiera muralu, który zostanie zaprezentowany na Wydziale Architektury oraz będzie można obejrzeć wyjątkowe „Rytmy przyszłości” - performance muzyczno-wizualny.

EDD 2022 205277

- Pragniemy jednocześnie podkreślić, że tegoroczna formuła tego cyklicznego przedsięwzięcia jest jednocześnie ważnym elementem w przygotowaniach piątej edycji East Design Days, która jest planowana w maju przyszłego roku. Będzie to edycja o charakterze wyjątkowym, a z racji terminu realizacji skierowana będzie w swojej skali i wymiarze do mieszkańców województwa podlaskiego miasta i regionu oraz gości z kraju i zagranicy. W programie przyszłorocznego wydarzenia znajdą się eventy, wystawy i przedsięwzięcia skierowane do różnych grup adresatów. Już nad nimi pracujemy – deklaruje Adam Jakimowicz. – Ale zanim dojdzie do majowego spotkania z designem, spotkajmy się już teraz. Zapraszamy i czekamy na wszystkich chętnych, dla których ważna jest przyszłość – lepsza, ładniejsza, bardziej przewidywalna.

Partnerami East Design Days 2022 są:

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego – Partner Strategiczny

Oraz

Urząd Miejski w Białymstoku, Producent Mebli TOBO, Auto Fus – dealer marek BMW i Mini, Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, HPK Polska Wschodnia, Center-Mebel – salony meblowe ZOV, oraz Fundacja KanVision.

Organizatorami East Design Days 2022 są:

  • Politechnika Białostocka, Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, Resursa Podlaska, Elwira Horosz, Infinity Group, Fundacja Grupy Unibep Unitalent oraz Konsulat Honorowy Republiki Finlandii w Białymstoku.

 EDD 2022 205011

Szczegółowy program EDD 2022 na stronie internetowej www.eastdesigndays.pl oraz profilu facebookowym wydarzenia: https://www.facebook.com/East-Design-Days-621416478345469