Skip to main content
30 grudzień 2022

To był rok pełen pozytywnych emocji!

Siedziba Unitalent

Przełom roku to bardzo dobra okoliczność do podsumowań, a mamy jako Fundacja Unitalent sporo do podliczenia. Nie tylko za ten rok, ale z całej działalności, ponieważ pod koniec 2022 r. minęło 5 lat naszej działalności.

Początek mijającego właśnie roku był trudny dla nas wszystkich z powodu zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę. Wojenni uchodźcy masowo napłynęli do Polski. Wielu z nich zatrzymało się w województwie podlaskim i Bielsku Podlaskim. Nie mogliśmy pozostać obojętni na ich krzywdę. Postanowiliśmy wesprzeć Ukraińców, którzy po ucieczce ze swoich domów, to tu zaczęli układać swoje życie na nowo. Wraz z siecią sklepów spożywczych Arhelan i Stowarzyszeniem Kreatywny Bielsk Podlaski na terenie całego woj. podlaskiego rozpoczęliśmy zbiórkę żywności i potrzebnych rzeczy dla rodzin z Ukrainy, które do nas trafiły. Podobną zbiórkę, jak wiosną uruchomiliśmy też na koniec roku, by wesprzeć potrzebujących podczas zbliżających się prawosławnych świąt Bożego Narodzenia. Wspólnie też posortowaliśmy i przekazaliśmy potrzebującym Ukraińcom w Polsce, ale też tym walczącym na froncie, 30 ton darów z Finlandii, które swoje miejsce przeładunkowe miały właśnie w Bielsku Podlaskim.

Pomagamy Ukrainie

Nastawiliśmy się też na pomoc długofalową chcąc im pomóc w nowym miejscu: zająć się dziećmi, pomóc z zatrudnieniu itp. Wraz z Niepubliczną Szkołą Podstawową Innowacyjnej Edukacji w Białymstoku utworzyliśmy punkt przedszkolny, gdzie bezpieczne schronienie znaleźli najmłodsi uchodźcy, a ich mamy dzięki temu mogły poszukać pracy. Przedszkole działało do końca roku szkolnego w czerwcu. Współorganizowaliśmy też integracyjne spotkania i warsztaty wraz z Bielskimi Babeczkami oraz naukę języka polskiego w ramach projektu „RAZOM możemy więcej – wsparcie działań na rzecz ukraińskiej diaspory w Polsce”.

Cały czas realizowaliśmy też swoje cele statutowe wspierając przedsiębiorczość i kreatywność młodych osób.  W kwietniu współorganizowaliśmy Najlepsze Zajęcia Przedsiębiorczości, których finał odbył się w Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Do ogólnopolskiego konkursu skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych zgłosiło się w tym roku 161 drużyn, czyli ok. 500 osób. Od 17 lat organizuje go Studenckie Forum Business Center Club, Unitalent dołączył 3 lata temu. W tym roku finałowe drużyny spotkały się, by zmierzyć się ze study case przygotowanym przez naszego wiceprezesa, Andrzeja Parafiniuka.

Z ponad 500 osób do finału trafiło jedenaście 3-osobowych drużyn. W ostatecznej rywalizacji wzięły udział grupy z Wrocławia, Zamościa, Lublińca, Polkowic, Lubania i Opola. Młodzież musiała zmierzyć się ze study case, w ramach którego mieli zaplanować, jak zagospodarować odpady z firmy Unihouse i jak swój pomysł na biznes wprowadzić w życie, znaleźć finansowanie i odbiorców. W ciągu 90 minut uczniowie opracowali odpowiednią strategie marketingową i zaproponowali potencjalne zagospodarowanie powstających odpadów poprodukcyjnych.

unitalent post 2022 07 04 v1

Kreatywnie i eko

Będąc w duchu eko współorganizowaliśmy także warsztaty dla dzieci szkół podstawowych na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku – „Zielone miasto dzikich zapylaczy”. Blisko setka uczniów w wieku 10-14 lat przybyła 10 czerwca na teren kampusu uniwersyteckiego, by wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Warsztaty budowania domków dla owadów, czyli harmonii przyrody z cywilizacją oraz nauki przez zabawę i pracę z drewnem odzwierciedla ideę Xylopolis, którego pomysłodawcą i inicjatorem stworzenia jest prezes Unitalent, Wojciech Jarmołowivz.

Solidne konstrukcje domków, na bazie których uczniowie budowali mieszkania dla owadów, powstały w fabryce Unihouse. Dzieci miały sporo frajdy przy ich samodzielnej aranżacji. Do budowy wykorzystały naturalne, łatwo dostępne materiały, takie jak drewno, szyszki, sianko, kora drzew, patyczki czy rurki trzcinowe. Warsztaty były częścią „Festival of the New European Bauhaus” obejmującego aż 30 krajów Europy.

DSC 0636

Z dziećmi i młodzieżą z województwa podlaskiego spotkaliśmy się też podczas wakacji na obozie harcerskim w Rydzewie. Bazę Hufca Bielsk Podlaski odwiedziliśmy w lipcu z mnóstwem atrakcji. Na powitanie wszyscy otrzymali porcję pysznych lodów. Następnie na zuchy czekały zajęcia z samorozwoju przez zabawę w teatr prowadzone przez Krzysztofa Olejniczaka. Uczestniczyły też one w zajęciach plastycznych. Chętne dzieci mogły się też zgłosić do malowania twarzy.

Dla harcerzy przygotowaliśmy edukacyjne i ekologiczne gry drewniane. Wśród nich mega jengę, kręgle fińskie, kółko i krzyżyk, zbijaki i traf do bramki. Z drewna harcerze budowali też domki dla owadów. Młodzież mogła wykazać się też swoją wiedzą m.in. matematyczną, geograficzną czy biznesową. Przy użyciu telefonów komórkowych wzięła udział w quizie przygotowanym przez Andrzeja Parafiniuka, wiceprezesa Unitalent. Wygranych z quizu wiedzy oraz gier drewnianych ogłosiliśmy podczas dyskoteki prowadzonej przez profesjonalnego DJa. Wręczyliśmy im też atrakcyjne nagrody i upominki dla wszystkich uczestników obozu. Wspólny dzień pełen wrażeń zakończyliśmy puszczaniem w niebo kilkudziesięciu kolorowych lampionów.

Architektura przyszłości

W swojej ofercie mieliśmy też coś dla studentów. W listopadzie współorganizowaliśmy po raz kolejny East Design Days na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Podczas bezpłatnych i otwartych spotkań, seminariów i prelekcji rozmawialiśmy o architekturze nowych czasów. W czasie EDD zastanowiliśmy się, czy sztuczna inteligencja może nam pomóc w przygotowaniu koncepcji architektonicznych. Rozmawialiśmy z wybitnymi polskimi architektami: Przemo Łukasikem (Medusa Group), Martą Sękulską-Wrońską i Michałem Czerwińskim (WXCA, twórcy obsypanego międzynarodowymi nagrodami pawilonu polskiego w Dubaju na Expo 2020). Pochyliliśmy się nad problemem „betonozy”, planami miejscowymi i rozwojem miast oraz zastanawialiśmy się nad tym, jak konkurować na rynku architektonicznym. W czasie dwudniowego wydarzenia, w którym wzięły udział setki osób, miała miejsce premiera muralu oraz można było obejrzeć i posłuchać wyjątkowy performance muzyczno-wizualny „Rytmy przyszłości”.

DSC 0479

Przez cały rok zaś wspieraliśmy naszych unitalentowanych: wokalistkę Marię Martyniuk, zdolną plastycznie Anię Mateuszuk (która w tym roku namalowała w bielskim parku wyjątkowy tor przeszkód),  młodych artystów z teatru The Mask, młodzież prawosławną, która współorganizowała w Finlandii wystawę „Kolory prawosławia”, uczestników warsztatów plastycznych Teatru Czrevo oraz finalistów Festiwalu Piosenki Anny German.

Mikołaj znów nas odwiedził

A dla małych i dużych przygotowaliśmy fantastyczną atrakcję na koniec tego roku: przyjazd Prawdziwego Mikołaja z Laponii. Wziął on udział we współorganizowanym przez nas Jarmarku Bożonarodzeniowym i zasiadł w jury konkursu „Zadziw Mikołaja, czyli zaprezentuj się na 100 proc.” Prezentacje w formie filmowej oraz występy na scenie przygotowali przedstawiciele 14 szkół, przedszkoli i placówek specjalnych. W kategorii przedszkoli wygrało po raz trzeci Przedszkole na Hołowiesku (które już zadeklarowało chęć uczestnictwa w przyszłorocznej edycji, ale zrzekając się prawa do nagrody). Wśród szkół najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 4, która zebrała też najwięcej głosów w internetowym wyborze najpiękniejszej choinki 2022 r. W kategorii placówek specjalnych zaś wszystkie trzy zajęły równorzędne pierwsze miejsce: Środowiskowy Dom Samopomocy, Zespół Szkół Specjalnych oraz Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim.

jarmark080

Popisy sceniczne uczestników „Zadziw Mikołaja” oglądały tłumy bielszczan. Do zdjęć z Prawdziwym Mikołajem ustawiła się kolejka chętnych.  Można też było skorzystać z innych atrakcji jarmarku takich jak karuzela wenecka, stoisko dekorowania pierniczków czy stoiska z lokalnymi przysmakami.

17 choinek, które stanęły przy bielskim Ratuszu, zostało ocenionych przez mieszkańców w internetowym głosowaniu. Przy okazji wizyty podziwiał je też Prawdziwy Mikołaj, a oczy miejscowych i odwiedzających Bielsk Podlaski mają cieszyć jeszcze w styczniu. Mikołaj przy okazji wizyty w Bielsku Podlaskim i Białymstoku odwiedził najbardziej potrzebujących jego pozytywnego wpływu, m.in. małych pacjentów bielskiego szpitala i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, podopiecznych Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce, podopiecznych Stowarzyszenia „Jasny Cel”, Fundacji ERA i białostockiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

To właśnie autyzm był tematem szczególnym podczas tegorocznej wizyty gościa z Rovaniemi. Przy jej okazji zorganizowaliśmy na Uniwersytecie w Białymstoku debatę nt. autyzmu „Tak blisko a tak daleko…”. Była ona jednym z elementów akcji „Przedsiębiorcy dzieciom”, w ramach której podlascy biznesmeni wspierają tych, którzy tego wsparcia najbardziej potrzebują. Do dzięki ich zaangażowaniu 600 paczek trafiło od Prawdziwego Mikołaja do tych, których odwiedził.

Za nami 5 lat działalności Fundacji Grupy Unibep Unitalent i wiele wspaniałych, a przed nami kolejne. Już pracujemy nad kolejnymi wydarzeniami, m.in. warsztatami kreatywności dla uczniów bielskich szkół. Zorganizujemy je w naszej nowej siedzibie, którą uruchomiliśmy jesienią tego roku. Zapraszamy do nas! Bielsk Podlaski, ul. 3 Maja 19 (poziom -1).