Takie są obecne potrzeby kobiet z Ukrainy, które uciekły ze swego kraju przed rosyjskimi bombami. Duża część z nich chce zacząć szukać pracy w Polsce, są bardzo ambitne. Zwłaszcza młode kobiety, mające kilkuletnie dzieci, mówiły nam, że potrzebują pomocy w postaci stworzenia miejsc, gdzie mogłyby zostawić swoje pociechy pod profesjonalną opieką – mówi Wojciech Jarmołowicz, prezes zarządu Fundacji Grupy Unibep Unitalent. – Dlatego szybko, w porozumieniu z Prywatną Szkołą Podstawową Innowacyjnej Edukacji, dla maluchów uruchomiliśmy oddział przedszkolny, a starsi uczniowie trafili do klas I-IV.

 

Fundacja Unitalent chce – przynajmniej na razie - zająć się edukacją młodych uchodźców z Ukrainy do końca roku szkolnego, czyli praktycznie do końca czerwca 2022 r. Co będzie dalej? – Wszystko zależy od tego, jak rozwinie się sytuacja w Ukrainie, jak długo potrwa tam wojna – nie ma wątpliwości Wojciech Jarmołowicz. – Pragnę podziękować wszystkim za fundusze, które wpłynęły na konto naszej fundacji. To dzięki nim możemy naszym przyjaciołom zapewnić profesjonalną opiekę, ale także chociażby posiłki.

 

Przedszkolakami opiekują się dwie opiekunki – Polka i Ukrainka, obie są zatrudnione przez szkołę. W placówce uczą pedagodzy z wysokimi kwalifikacjami i wieloletnim stażem.

- Mamy doświadczenie w pracy z dziećmi przyjeżdżającymi z różnych krajów – mówi Aneta Boruch, dyrektor Szkoły Podstawowej Innowacyjnej Edukacji w Białymstoku. – Nauczyciele podchodzą indywidualnie do każdego dziecka, dają czas na adaptację i integrację z grupą, zapewniają poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Dzięki ich pracy dość szybko znikają bariery językowe i dzieci z zagranicy szybko znajdują koleżanki i kolegów.

Warto dodać, że tworzenie oddziałów przedszkolnych czy dodatkowych miejsc w szkołach – czy to prywatnych, czy samorządowych – jest także z korzyścią dla wszystkich polskich właścicieli ośrodków, gdzie przebywają uchodźcy. Mogą po prostu choć chwilę… odpocząć, bo ostatnie tygodnie były dla nich niesamowicie wymagające i wyczerpujące.

 

W moim pensjonacie obecnie przebywa blisko 70 uchodźców, w tym ok. 40 dzieci. Dlatego profesjonalne zajęcie się dziećmi pozwala nam na chwilę oddechu, ale także widzimy, że Ukrainki bardzo cenią sobie taką realną pomoc, bo mają też czas, by zacząć myśleć o swojej przyszłości – mówi Marek Zdrojewski, właściciel pensjonatu Zdrojówka w podbiałostockich Horodnianach. – Wiele kobiet, które uciekły przed wojną, potrzebuje takiego wsparcia, bo często są przerażone obecną sytuacją.

Fundacja Grupy Unibep Unitalent prosi o wpłaty, które zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom przebywającym w Polsce. Dzięki nim pomożemy małym Ukraińcom i ich matkom, by mogły rozpocząć w naszym kraju swój nowe życie.      

Podajemy nr konta Fundacji Grupy Unibep Unitalent. Z góry dziękujemy za wsparcie, nawet te najmniejsze.  

Nr konta:  97 1750 1107 0000 0000 3845 2077; W tytule wpłaty prosimy wpisać "Pomoc Ukrainie"

 

Szkola 12 int