Skip to main content
06 czerwiec 2022

Wernisaż wystawy „Kolory Prawosławia. Finlandia”

Chór zaśpiewał na wernisażu

Finowie i turyści odwiedzający Helsinki od wczoraj mogą podziwiać zdjęcia z serii „Kolory Prawosławia. Finlandia”. Uroczyste otwarcie wystawy uświetnił chór Bractwa Młodzieży Prawosławnej, którego uczestnicy pochodzą z różnych miejscowości w województwie podlaskim.

Na niedzielnym wydarzeniu był też obecny Andrzej Parafiniuk, Honorowy Konsul Finlandii w Białymstoku oraz Wiceprezes Fundacji Grupy Unibep UNITALENT.

– Podniosła, ale skromna (jak to u Finów). Radosna uroczystość otwarcia wystawy fotograficznej „Kolory Prawosławia. Finlandia”. Wiele wyjatkowych zdjęć i emocji z nich płynących! Okraszone wszystko udziałem naszej śpiewającej młodzieży reprezentującej kilka podlaskich chórów! Gratuluję i dziękuję! – napisał Andrzej Parafuniuk.

284431427 300254632310427 1555501154442356634 n

Po wernisażu wystawa będzie prezentowana w centrum Helsinek na ogrodzeniu cerkiewnym przez miesiąc. W następnych miesiącach będzie można ją zobaczyć w kolejnych miastach Finlandii. Wyjazd chóru na wernisaż będzie też okazją do wymiany młodzieżowej, w ramach której będą prowadzone rozmowy nad przywróceniem współpracy między organizacjami młodzieżowymi obu cerkwi.

 

Projekt „Kolory Prawosławia. Finlandia” Stowarzyszenie Orthnet realizuje z Cerkwią Prawosławną z Finlandii. Jest to ostatni etap projektu, w ramach którego zorganizowano międzynarodowy konkurs fotograficzny o prawosławiu w Finlandii, a wydawnictwo metrolopitarne PAKP wydało album „Kolory Prawosławia. Finlandia”. Wyjazd i wystawę wspiera Fundacja Unitalent.