– Chcemy kontynuować współpracę przy konkursie ze Studenckim Forum BCC, bo ma to duże znaczenie przy wyławianiu przedsiębiorczych młodych ludzi wśród szkół – mówi Andrzej Parafiniuk, wiceprezes Fundacji Grupy Unibep UNITALENT. – Jeżeli wiemy, że ponad 500 osób z całej Polski wzięło w tym udział, to warto się tym zajmować, warto to robić.

Z tych ponad 500 osób do finału, który odbył się w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, trafiło jedenaście 3-osobowych drużyn. W ostatecznej rywalizacji wzięły udział grupy z Wrocławia, Zamościa, Lublińca, Polkowic, Lubania i Opola. Młodzież musiała zmierzyć się ze study case, w ramach którego mieli zaplanować, jak zagospodarować odpady z firmy Unihouse i jak swój pomysł na biznes wprowadzić w życie, znaleźć finansowanie i odbiorców. W ciągu 90 minut uczniowie opracowali odpowiednią strategie marketingową i zaproponowali potencjalne zagospodarowanie powstających odpadów poprodukcyjnych.

Zwycięska drużyna z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu przedstawiła najbardziej kreatywny pomysł i najlepiej zaprezentowała się przed kapitułą konkursową w skład której weszli przedstawiciele: Fundacji Grupy Unibep Unitalent, Studenckiego Forum Business Centre Club i Akademii Leona Koźmińskiego.

Kolejne miejsca zajęły grupy z Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu oraz z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu. Do zwycięzców trafiły hulajnogi elektryczne BLAUPUNKT, słuchawki Jabra Elite oraz Kindle Paperwhite.

– Jesteśmy wyjątkowo zadowoleni z przebiegu tegorocznej edycji Najlepszych Zajęć Przedsiębiorczości – powiedziała Luiza Miałkos, prezeska Studenckiego Forum BCC. – Za rok przed nami „pełnoletnia” 18 edycja NZP. Trzeba pomyśleć o urozmaiceniu konkursu, na pewno będziemy chcieli go realizować razem z Fundacją Unitalent.

Celem projektu jest pogłębienie wiedzy młodzieży ze środowiska biznesowego, a także wyposażenie ich w podstawową wiedzę menedżerską i umiejętności przedsiębiorcze. Podczas każdej edycji uczestnicy mają okazję brać udział w warsztatach czy ciekawych prelekcjach prowadzonych przez znane osoby, ale także zdobywać nową wiedzę i kształtować swoją przedsiębiorczą postawę. Aby wziąć udział w konkursie, należy zgłosić 3-osobową drużynę, przed którą czekają 2 etapy. W swoich drużynach uczniowie rozwiązują przygotowany case study, tzw. rozwiązanie problemu, przed jakim stoją przedsiębiorcy w realiach biznesowych. Dzięki temu licealiści mogą poczuć się jak właściciele firm lub menedżerowie.

 

ba