Skip to main content
06 październik 2023

Ptaki, kreatywność i miód

Przezdziecka-01-gal-5f888823 Ptaki, kreatywność i miód - Fundacja Grupy Unibep Unitalent

Tegoroczne East Design Days będą bogate w ciekawych gości. Warto przyjść na spotkania z nimi!

Jednym z ciekawszych punktów VI EDD będzie prezentacja "Fotografia dzikiej natury - pomiędzy dokumentem a kreacją" Ewy Przeździeckiej. Będzie można w niej uczestniczyć w czwartek 12 października w godz. 13.15-14.45 w sali 055, przy hali Wydziału Architektury Politechnika Białostockiej. Ewa Przeździecka jest fotografką dzikiej przyrody, która w poszukiwaniu kadrów zapuszcza się często w odległe zakątki świata, choć z równą chęcią fotografuje w rodzimej Polsce. To właśnie tutaj, w pewien wrześniowy mglisty świt, sfotografowała budzące się ze snu żurawie. Od tego czasu królestwo ptaków stało się głównym tematem jej zdjęć.

Ostatnio coraz częściej fotografuje w Arktyce. To dla niej kraina subtelnych odcieni światła, oszczędna, zrównoważona, rozległa i spokojna. Ten z pozoru monotonny krajobraz urozmaica zmienność pogody oraz aktywność zwierząt, zwłaszcza ptaków, gdy latem wracają tam na swoje tereny lęgowe.

Podkreśla, że w swojej twórczości opiera się na jasnych zasadach etycznych: fotografowanie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku nie może wpływać na ich zachowanie, ani narażać na stres lub jakiekolwiek szkody. Zdjęcia Ewy Przeździeckiej znalazły się w finałach międzynarodowych konkursów fotograficznych, takich jak International Wildbird Photo Competition, Asferico International Nature Photography Competition czy Nature Photographer of the Year. W ubiegłym roku w Warszawie miała miejsce jej pierwsza indywidualna wystawa „Hornøya - królestwo morskich ptaków”.

Ewa Przeździecka jest Wiceprezesem Zarządu oraz Dyrektorem Pionu Sprzedaży i Marketingu w Unidevelopment SA.

Kolejną ciekawą postacią, którą będzie można poznać tego dnia jest Kosma Masny. To kowal obrazu z wyjątkowym zamiłowaniem do formy ruchomej. Nagradzany i wyróżniany na takich wydarzeniach jak Polish Graphic Design i European Design Awards. Miłośnik absurdu i kreatywnego dysonansu. Jego twórczość charakteryzuje się fikuśnym rymem z posmakiem słonego karmelu. Kreatywność leży u podstaw jego tożsamości. Nie lubi stać w miejscu, zawsze pragnie tworzyć coś nowego. W chwilach relaksu, wspólnie z żoną i kotami oddaje się beztroskiej lewitacji.

Kosma Masny spotka się z gośćmi EDD tuż po Ewie Przeździeckiej, w tej samej sali w godz. 14.45-16.15 opowie o życiu freelancera  w dziedzinie grafiki - "Kreatywna niezależność i niezależna kreatywność".

Dzień później zaś również w sali 055  przy hali WAPB  w godz. 12.00-13.30 odbędzie się spotkanie warsztatowe "Smak białowieskiego miodu. Jak kręciłem serial 'Tętno pierwotnej puszczy' " z Janem Walencikiem. Jest on popularyzatorem świata natury. W centrum jego uwagi jest m.in. zagrożona ostatnia pozostałość pierwotnych lasów nizinnych Europy – Puszcza Białowieska, w której sercu, w Białowieży, żyje i tworzy. Od lat 80. ubiegłego wieku odkrywa przyrodę z pasją i autorsko – najzupełniej po swojemu. Jego tworzywem są filmy, fotografie, dźwięki i słowa. Pokazuje Polakom, Europejczykom i Obywatelom Świata, że wszyscy jesteśmy z Natury, że przyroda zaczyna się w nas samych, w naszej tęsknocie do dzikości i harmonii, w naszej empatii do życia, w naszych emocjach, wzruszeniach, refleksjach, w potrzebie poznawania i rozumienia świata żywego, w naszej estetyce… Od 1986 do 2022 roku dał temu wyraz w 75 filmach przyrodniczych, 11 książkach i albumach fotograficznych, kilkudziesięciu innych formach medialnych oraz w zbiorowych i indywidualnych wystawach fotografii. Spośród tych 75 filmów, prawie 40 produkcji to filmy półgodzinne i godzinne. Wraz z żoną są autorami dwóch pierwszych polskich seriali przyrodniczych: Tętno pierwotnej puszczy (pięcioczęściowy, 1995) i Saga prastarej puszczy (duża i znacząca seria, złożona z dziesięciu części – nowy rodzaj autorskiej opowieści o przyrodzie: PRZYRODNICZY FILM FABULARNY, 2009) oraz wielkiego filmowego albumu fabularnego Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa (2016) i ogromnej, 1400-stronicowej monografii życia i dzieła pioniera fotografii przyrodniczej i filmu przyrodniczego, Włodzimierza Puchalskiego, pt. Puchalszczyzna (2022).

 

Program tegorocznego EDD: Zapraszamy na East Design Days - Fundacja Grupy Unibep Unitalent (unitalentowani.pl)