Skip to main content
23 marzec 2023

Wykreujmy razem nową przyszłość Ukrainy!

SPLOT_FB-EVENT_Pedro_Russo_updated-832a32a3 Wykreujmy razem nową przyszłość Ukrainy! - Fundacja Grupy Unibep Unitalent

Przez najbliższy weekend – w Białymstoku i Supraślu – ponad 30 uczestników projektu SPLOT UA Residency będzie zdobywało wiedzę, jak przygotować efektywne projekty społeczne, które mogą zostać wdrażane w Ukrainie po zakończeniu wojny z Rosją. Młodzi Ukraińcy będą pracować pod okiem wybitnych ekspertów z Polski i Europy.


Projekt SPLOT UA Residency to program, w ramach którego młodzi Ukraińcy i Ukrainki opracowują prototypy innowacji społecznych, wspierających odbudowę swojej ojczyzny. Od nowoczesnych rozwiązań dla edukacji, przez odnowę miast, aż po zrównoważoną (astro)turystykę. W trakcie projektu pomysły powstają przy udziale polskich, amerykańskich i europejskich ekspertów. Rezultaty projektu mogą wpłynąć na wiele aspektów codziennego życia w Ukrainie, ale i pomóc w ekonomicznym rozwoju tego kraju.

W ramach programu odbędą się trzy weekendowe zjazdy: w Katowicach, Warszawie i Białymstoku. W terminie 24-26 marca projekt będzie prowadzony w Białymstoku i Supraślu. Rozpocznie się 24 marca o godz. 17.30 na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej wykładem prof. Pedro Russo z Uniwersytetu w Lejdzie (Holandia) pt. „Odkrywanie kreatywności na pograniczu nauki i kultury” (ang. „The Creativity Edge: Exploring Culture & Science Intersections”). W sobotę i niedzielę, w pensjonacie „Pięć Dębów” w Supraślu, uczestnicy projektu podzieleni na interdyscyplinarne zespoły będę tworzyć projekty społeczne, których celem jest wykreowanie nowych możliwości rozwoju Ukrainy.

Partnerem głównym wydarzenia w Podlaskiem jest firma Unibep S.A. Pozostałymi partnerami są: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Miasto Białystok, Politechnika Białostocka oraz Fundacja Arhelan Społecznie Odpowiedzialni. Organizatorem warsztatów SPLOT UA Residency jest Science Now, a organizatorem podlaskiego zjazdu Fundacja Grupy Unibep Unitalent.

Więcej na temat projektu już wkrótce.