Skip to main content
27 marzec 2023

SPLOT pomysłów na naprawę Ukrainy

DSC_0750-a8c0c23f SPLOT pomysłów na naprawę Ukrainy - Fundacja Grupy Unibep Unitalent

20 Ukrainek i Ukraińców - uczestników projektu SPLOT UA Residency zdobywało wiedzę, jak przygotować efektywne projekty społeczne, które mogą zostać wdrażane w Ukrainie po zakończeniu wojny z Rosją. Młodzi Ukraińcy pracowali w miniony weekend w Białymstoku i Supraślu pod okiem wybitnych ekspertów z Polski i Europy.


Projekt SPLOT UA Residency to program, w ramach którego młodzi Ukraińcy i Ukrainki opracowują prototypy innowacji społecznych, wspierających odbudowę swojej ojczyzny. Od nowoczesnych rozwiązań dla edukacji, przez odnowę miast, aż po zrównoważoną (astro)turystykę. W trakcie projektu pomysły powstają przy udziale polskich, amerykańskich i europejskich ekspertów. Rezultaty projektu mogą wpłynąć na wiele aspektów codziennego życia w Ukrainie, ale i pomóc w ekonomicznym rozwoju tego kraju.


Z myślą o przyszłości swojej ojczyzny


Choć w wiadomościach o Ukrainie wciąż dominują doniesienia z linii frontu, coraz więcej uwagi poświęca się również temu, jak odbudować kraj po wojnie. Młode osoby z Ukrainy, które w ostatnim roku przez rosyjską agresję były zmuszone uciec do Polski, życie dzielą między pracę, naukę, rozwijanie swoich pasji i pomaganie tym, którzy zostali w kraju i na co dzień doświadczają dramatów wojny. Ukraińcy i Ukrainki chcą myśleć również o przyszłości i o tym, jak odbudować swoją ojczyznę. Program SPLOT UA Residency wspiera takich właśnie kreatywnych, młodych ludzi. We współpracy z ekspertami z różnych dziedzin opracowują oni prototypy nowych rozwiązań dla Ukrainy. Pracują w trzech grupach tematycznych: 1) Healing the city (Miasto-leczenie), 2) Revitalising Education (Edukacja od-nowa), 3) Rewilding the Night (Odzyskiwanie nocy).


Na pograniczu nauki i kultury


W ramach programu odbędą się trzy weekendowe zjazdy: w Katowicach, Warszawie i Białymstoku. W terminie 24-26 marca projekt był prowadzony w Białymstoku i Supraślu. Rozpoczął się 24 marca o godz. 17.30 na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej wykładem prof. Pedro Russo z Uniwersytetu w Lejdzie (Holandia) pt. „Odkrywanie kreatywności na pograniczu nauki i kultury” (ang. „The Creativity Edge: Exploring Culture & Science Intersections”). W sobotę i niedzielę, w pensjonacie „Pięć Dębów” w Supraślu, uczestnicy projektu podzieleni na interdyscyplinarne zespoły tworzyli projekty społeczne, których celem jest wykreowanie nowych możliwości rozwoju Ukrainy. Bo – jak podkreślają twórcy projektu – obecnie niezmiernie ważne jest przygotowanie uniwersalnych rozwiązań, wspierających kreatywność i postawy przedsiębiorcze Ukraińców.

SPLOT UA Residency to pierwszy projekt nowo powstałego SPLOT Institute. Za inicjatywą stoi Fundacja New Space i warszawskie studio kreatywne Science Now, odpowiedzialne m.in. za koncepcję wystawy stałej Pawilonu Polski na EXPO 2020 w Dubaju, program ART+DESIGN+SCIENCE oraz szereg kreatywnych projektów na styku nauki, sztuki, kultury i technologii.


Projekt SPLOT UA Residency jest realizowany przy wsparciu Departamentu Stanu USA i Ambasady USA w Warszawie - otrzymał grant amerykańskiego Departamentu Stanu w konkursie dla projektów realizowanych wspólnie z uchodźcami ukraińskimi. Partnerami projektu są: Fulbright Poland, Uniwersytet w Lejdzie, Match & Spark, NOSPR, Microsoft, Międzynarodowa Unia Astronomiczna, Polski Instytut Ekonomiczny, ING Bank Śląski, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Fundacja Grupy Unibep Unitalent.


Partnerem głównym wydarzenia w Podlaskiem jest firma Unibep S.A. Pozostałymi partnerami są: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Miasto Białystok, Politechnika Białostocka oraz Fundacja Arhelan Społecznie Odpowiedzialni. Organizatorem warsztatów SPLOT UA Residency jest Science Now, a organizatorem podlaskiego zjazdu Fundacja Grupy Unibep Unitalent.