Organizatorami konkursu była Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 1 Św. Abp. Łukasza Wojno – Jasińskiego w Bielsku Podlaskim we współpracy z Fundacją Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko- Bielskiej.

Konkurs miał na celu kształtowania wrażliwości na piękno i szacunek do ikony poprzez ozdabianie jej własnoręcznie haftowanym ręcznikiem, pielęgnowanie tradycji i zwyczajów przodków, dla których ręcznik obrzędowy był ważnym elementem przynależności wyznaniowej, a także pobudzenie aktywności twórczej oraz kreatywności dzieci, młodzieży i dorosłych. Skierowany był do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i średnich. Uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie przesyłając pracę w jednej z trzech proponowanych dziedzin twórczości: praca plastyczna, utwór literacki lub prezentacja multimedialna/film.

W konkursie „W prawosławnym domu – żywa tradycja ręcznika ludowego” wzięło udział 91 przedszkolaków i uczniów ze szkół w Bielsku Podlaskim, Czyż, Hajnówki, Białegostoku, Augustowa oraz Węgrowa. Finał odbył się w czerwcu w BDKU, a Fundacja Unitalent była jednym z fundatorów nagród.

Obecnie prace można podziwiać w budynku Bielskiego Domu Kultury w godzinach jego otwarcia. Polecamy!

 

plakat1