Skip to main content
27 lipiec 2022

Kreatywne warsztaty wakacyjne

Warsztaty pisania ikon

Bielskie dzieci twórczo spędzają wakacje ucząc się podstaw tworzenia ikon. Warsztaty, w których uczestniczą są kolorowe, twórcze i kreatywne. Jako partner wydarzenia Fundacja Unitalent ma przyjemność w kształtowaniu pasji młodych ludzi uczestniczących w zajęciach.

 W tym tygodniu około dwudziestoosobowa grupa dzieci z bielskich szkół podstawowych uczestniczy w zajęciach pisania ikon. Swoją pracę twórczą rozpoczęły od wyjazdu do Białegostoku. Tam ich przewodniczką w świecie ikony była Natalia Onisko-Wasiluk twórczyni m.in. polichromii w cerkwi św. Dymitra w Białymstoku. W cerkwi św. Jerzego w Białymstoku dzieci przyjął ojciec Grzegorz Misijuk dzieląc się z nimi pięknymi historiami o budowie cerkwi i życiu parafii. W drodze powrotnej zaś uczestnicy warsztatów zatrzymali się w miejscu niezwykłym: malutkiej, drewnianej cerkwi w lesie - Kapliczce p.w. Kazańskiej Ikony Bogurodzicy.

Od wtorku dzieci rozpoczęły naukę pisania ikon w Bielsku Podlaskim w Niepublicznej Szkole Podstawowej nr 1. Tego dnia ćwiczyły odwzorowywanie motywów florystycznych . Zagruntowały też i przygotowały płytę MDF pod wspólną ikonę, która powstanie na koniec warsztatów. Technikę suchego fresku odkrywa przed nimi Adam Sokołowski. Zajęcia potrwają do końca tygodnia. Z chęcią obejrzymy efekt końcowy prac młodych uczestników projektu Teatru Czrevo, głównego organizatora warsztatów.