Skip to main content
01 październik 2021

Fundacja Unitalent i jego cegiełka do Xylopolis

Od piątku, 1 października 2021 r. można zwiedzać Pawilon Polski na Światowej Wystawie Expo 2020 w Dubaju. Prezentacje regionów zainaugurowało Podlaskie ze swoim Xylopolis, czyli miastem zasilanym naturą. W inauguracji tego największego wydarzenia gospodarczo-promocyjnego na świecie uczestniczyli m.in. marszałek województwa Artur Kosicki, prof. Leon Tarasewicz oraz Wojciech Jarmołowicz, prezes Fundacji Grupy Unibep Unitalent. Fundacja Grupy Unibep Unitalent dołożyła swoją cegiełkę do światowej prezentacji województwa podlaskiego.   

3

Podlaskie prezentuje się w Dubaju jako pierwsze z 10 województw. Xylopolis będzie można oglądać w Pawilonie Polski do 24 października.

– To ogromny zaszczyt móc otwierać Pawilon Polski na Expo 2020, ale także ogromna odpowiedzialność, bo sposób, w jaki się tu zaprezentujemy, będzie decydować o tym, jak będzie widział nas świat – podkreślił Artur Kosicki i dodał: - To niesamowita szansa dla naszego regionu, bo Expo to największa i najbardziej prestiżowa impreza promocyjno-gospodarcza na świecie.

Hasło ekspozycji - "Kreatywność inspirowana naturą" - nawiązuje do bogactwa przyrody, z której słynie nasz kraj, a zwłaszcza do potencjału ludzi. – Wystawa oddaje charakter naszego województwa, pokazuje, jakim jesteśmy regionem: wielokulturowym, różnorodnym, czerpiącym z bogactw natury. Pokazuje te walory, dzięki którym jesteśmy unikalni w skali świata. My, jako mieszkańcy Podlaskiego cenimy i lubimy kreatywne rozwiązania. Mam nadzieję, że podczas zwiedzania sami się państwo o tym przekonacie – zachęcał do odwiedzania Xylopolis Artur Kosicki.

4

Celem ekspozycji jest promocja kultury, nauki, gospodarki i walorów turystycznych regionu. Wpisuje się ona w hasło "Podlaskie zasilane naturą". Xylopolis to historia podlaskich lasów, które są jednym z najcenniejszych bogactw przyrody, a drewno – surowcem, który od zawsze miał ogromny wpływ na życie mieszkańców i odgrywał ważną rolę w rozwoju gospodarczym. Dodajmy, że wystawa to efekt współpracy Województwa Podlaskiego m.in. z: Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Instytutem Ochrony Środowiska - Państwowym Instytutem Badawczym, Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku i Fundacją Grupy Unibep Unitalent (której prezes Wojciech Jarmołowicz jest pomysłodawcą idei Xylopolis - wcześniej Drewnopolis).

5

- Ludziom bardzo się podoba opowieść o drewnie, a projektanci pawilonu są zachwyceni podlaską wystawą i obrazem Tarasewicza. Połączeniem technologii z tradycją - zapewnił prezes Jarmołowicz.

Ważnym elementem ekspozycji jest monumentalny obraz (o powierzchni niemal 46 mkw.) prof. Leona Tarasewicza, wybitnego współczesnego artysty, pochodzącego z województwa podlaskiego.

– Dobrze, że znalazło się tu miejsce na sztukę współczesną. Dzięki temu otwierają się drzwi, a za nimi jest świat, którego jeszcze nie znamy, który dopiero będzie tworzył przyszłość. Połączenie sztuki, nauki i ludzi, którzy tworzą elitę w danym narodzie daje koło zamachowe, dzięki któremu cywilizacja się rozwija – zaznaczył prof. Tarasewicz, który swoim dziełem nawiązał do podlaskich krajobrazów i hasła Pawilonu Polski.

1

Expo w Dubaju jest pierwszą światową wystawą zorganizowaną w kraju arabskim. W ciągu 182 dni zaprezentuje się ponad 200 wystawców. Polska (do końca marca 2022 roku) zorganizuje niemal tysiąc wydarzeń. Szacuje się, że wystawę odwiedzi 18 mln gości.

Warto dodać, że prawdopodobnie po powrocie z Dubaju podlaska wystawa może stać się początkiem dużo większego projektu – powstania Centrum Kultury i Nauki o Drewnie Xylopolis. O tym mówił w czasie majowej i sierpniowej konferencji marszałek Artur Kosicki. Na razie projekt ten jest w fazie przygotowań.   

Obejrzyj film z otwarcia Pawilonu Polskiego na EXPO 2020 w Dubaju TUTAJ

Jak powstało dzieło prof. Leona Tarasewicza w hali Unihouse TUTAJ