Skip to main content
18 sierpień 2021

Wyjątkowy las według prof. Leona Tarasewicza

lt1-bd5ef2a7 Wyjątkowy las według prof. Leona Tarasewicza - Fundacja Grupy Unibep Unitalent

18 sierpnia 2021 r. w Fabryce Domów Modułowych Unihouse SA w Bielsku Podlaskim miała miejsce oficjalna prezentacja dzieła prof. Leona Tarasewicza, które będzie prezentowane w Pawilonie Polskim w czasie Expo 2020 w Dubaju. W specjalnym spotkaniu wzięli udział, prócz Leona Tarasewicza, Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, Marta Zielińska, Koordynator ds. Programu Promocji Regionalnej oraz współpracy z uczelniami w Zespole Expo Dubai 2020 oraz Jan Mikołuszko, Przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep SA i jednocześnie Przewodniczący Rady Fundacji Grupy Unibep Unitalent. 

Co znany, polski malarz abstrakcyjny robi w hali produkującej drewniane domy? Oczywiście maluje. Ten malarz to Leon Tarasewicz, a przedsiębiorstwo budowlane, które udostępniło mu swoje wnętrze to Unibep, a dokładnie Unihouse, czyli spółka produkująca  nowoczesne i ekologiczne wielorodzinne budynki  zbudowane z modułów w konstrukcji drewnianej. A to niecodzienne spotkanie zainicjował Marszałek Województwa Podlaskiego.

lt2

Motywem przewodnim  światowej wystawy w Dubaju jest zrównoważony rozwój, idea, która w dobie pandemii i pierwszych zwiastunów ekologicznej apokalipsy nabrała nie tylko aktualności, ale wręcz moralnego imperatywu do natychmiastowego działania. Odpowiedzią na te wyzwanie jest zaproponowana przez województwo podlaskie wizja Xylopolis – miasta przyszłości, opartego na organicznej symbiozie natury i technologii. Promotorem takiej symbiozy jest Unihouse, który już od ponad 13 lat specjalizuje się w nowoczesnym budownictwie drewnianym. A Leon Tarasewicz również od lat podkreśla, że czerpie swoje abstrakcyjne inspiracje z miarowości leśnych pejzaży, rytmiki polnych bruzd, a nawet geometrii ptasich lotów.

O dziele mistrza wiemy wszystko - ma wymiary 13,5 na 3,4 metra, co daje w sumie niemal 46 mkw. powierzchni. To największe dzieło profesora Tarasewicza, które kiedykolwiek namalował na płótnie. Było ono tworzone przez ponad dwa tygodnie – niemal codziennie mistrz z Walił spędzał w hali Unihouse kilka godzin, realizując swoją wizję dzieła. Dzieło zaskakuje i inspiruje, jest naładowane emocjami. Zostało już zaprezentowane w Polsce, a 1 października zostanie pokazane światu, w czasie wystawy Expo 2020 w Dubaju. Profesor Tarasewicz dołączył także do grona Ambasadorów udziału Polski i Podlaskiego w Wystawie Światowej.

- To wielkie wyzwanie, będzie na nas patrzył cały świat. W kulminacyjnym dniu otwarcia wystawy będzie nas odwiedzać wielu kontrahentów, ludzi, którzy mają duże znaczenie jeśli chodzi o światową gospodarkę i rozwój regionów – mówił w czasie konferencji marszałek woj. podlaskiego Artur Kosicki. - Chcieliśmy zaprezentować coś nadzwyczajnego, unikalnego, pokazać, że jesteśmy ambitni. Tak, by w efekcie zainteresować osoby odwiedzające pawilon naszym województwem, zaprosić do dalszego poznawania go. Stąd osoba nadzwyczajna, unikalna, jedyna w swoim rodzaju – pan profesor Leon Tarasewicz.

Jak i był pomysł na dzieło? - To będzie część pawilonu polskiego w Dubaju i w takim wypadku, jak się projektuje do tego pracę, to z jednej strony powinna być ona samodzielna, a z drugiej wiadomo, że będzie tłem do innych obiektów i gablot, które tam są zaprojektowane - wyjaśniał Leon Tarasewicz. - Mi zostało zrobienie syntezy czterech pór roku, lasu współgrającego w różny sposób z energią światła, aby mogło to funkcjonować jako część  całej tej ekspozycji.

Jan Mikołuszko, Przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep SA, nie krył zadowolenia, że obraz był malowany w Unihouse SA. - To fantastyczna rzecz - mówił. Podkreślił też, że Bielsk Podlaski jest centrum budownictwa drewnianego w Polsce. - Tu działają firmy, które z sukcesem sprzedają swoje produkty w niemal całej Europie. Przypomniał jednocześnie, że to w Fundacji Grupy Unibep Unitalent narodziła się idea Xylopolis (wcześniej pod nazwą Drewnopolis).

Z kolei Marta Zielińska, koordynator ds. programu promocji regionalnej oraz współpracy z uczelniami z zespołu Expo 2020  Dubai powiedziała, że "Podlaskie inauguruje program regionalny na Expo i będzie obecne w pawilonie polskim przez ponad trzy tygodnie - od rozpoczęcia wystawy  do 24 października. Z jednej strony jest zobowiązujące, ale mamy wielkie nadzieje, że rzeczywiście region przyjmie to i jako zobowiązanie, i jako nasze ogromne zaufanie."

W czasie konferencji marszałek dodał, że po wystawie w Dubaju Xylopolis, ale także dzieło Leona Tarasewicza wróci na Podlasie i całość będzie mogła być podziwiana przez mieszkańców regionu i turystów.

-  Chcemy stworzyć obiekt, który zawierać będzie część wystawy z Dubaju, ale także obiekt, który będzie muzeum drewna i budownictwa drewnianego, które wpisuje się w historię naszego województwa  - powiedział. Zaznaczył, że  w tym momencie nie może powiedzieć o nim więcej, gdyż trwają prace koncepcyjne nad projektem.

Paryż ma świetną pamiątkę po wystawie światowej w Paryżu - mowa oczywiście o wieży   Eiffla - może więc Podlaskie po Expo w Dubaju będzie miało swój obiekt, który przyciągnie turystów z kraju i zagranicy? Wszyscy uczestnicy konferencji tego sobie życzyli.

Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju – cały świat w jednym miejscu

Wystawy Światowe Expo to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie, łączące wątki gospodarcze, promocyjne, kulturalne i turystyczne. Ich skala porównywalna jest do Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

Expo 2020 Dubai będzie pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim i według zapowiedzi organizatorów aspiruje do tego, by stać się największym show w historii. Ze względu na pandemię COVID-19, Expo 2020 w Dubaju zostało przełożone o rok i odbędzie się między
1 października 2021 r. a 31 marca 2022 r. pod hasłem: Connecting Minds, Creating the Future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość.

Polska na Expo 2020 w Dubaju

Polska od wielu lat jest aktywnym uczestnikiem Wystaw Światowych. Cele obecności Polski na Expo w Dubaju obejmują zarówno wzmocnienie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, jak i promocję gospodarczą. Zakładana jest wielowymiarowa prezentacja technologii i firm reprezentujących branże strategiczne z punktu widzenia potencjału eksportowego na rynki Bliskiego Wschodu, a tym samym realny wzrost transakcji biznesowych.

Hasło Polskiego Pawilonu brzmi: „Creativity inspired by nature”. Polska zostanie zaprezentowana jako silny ośrodek współpracy, który poprzez rozwój nauki oferuje światu zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie.

Za udział Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai odpowiedzialna jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Instytucją nadzorującą projekt jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Więcej informacji na stronie internetowej poświęconej udziałowi Polski w Wystawach Światowych: www.expo.gov.pl oraz w kanałach społecznościowych Poland at Expo: LinkedIn, Facebook, Twitter.