Skip to main content
21 grudzień 2023

Znamy zwycięzców

Biznes-za-milion_fot.Dariusz-Piekut_PB-4-dad80e43 Znamy zwycięzców - Fundacja Grupy Unibep Unitalent

Ogarnij to! Napraw wszystko! – to dwa najwyżej ocenione biznesowe pomysły młodych ludzi zgłoszone do Ogólnopolskiego Konkursu BIZNES ZA MILION. Fundacja Grupy Unibep Unitalent miała przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym projekcie.

W tym roku w ramach czwartej edycji konkursu, nadeszła rekordowa liczba zgłoszeń, zadaniem uczestników było wymyślenie aplikacji, usługi lub produktu, który ma szansę podbić rynek. Na uruchomienie przedsięwzięcia uczniowie otrzymali wirtualne milion złotych. Z nadesłanych przez uczniów 51 prac, opisujących plan na zainwestowanie miliona złotych, Kapituła Konkursu wybrała 10 najlepszych. Ich autorzy mieli dziś okazję zaprezentować projekty osobiście i przekonać członków Kapituły do swoich pomysłów. W finałowych przesłuchaniach konkursowych zmierzyło się pięciu indywidualnych uczestników oraz pięć zespołów dwuosobowych.

Konkurs wygrały Aleksandra Danilczyk i Kinga Rojecka – uczennice Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku. Nagrodą jest indeks na studia na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej oraz smartfon iPhone. Uczennice klasy IV z ZSHE w Białymstoku wymyśliły aplikację OGARNIJTO.

– Pomysł, przyszedł z życia. Mam w styczniu urodziny, a po drodze są andrzejki, mikołajki, święta Bożego Narodzenia, sylwester… Do tego jest sporo nauki, bo właśnie wystawiane są w szkole oceny na półrocze. Trudno wszystko ogarnąć! Dlatego nasza aplikacja ma sens. Skorzystaliby na niej wszyscy, którzy potrzebują prostego planu na to, jak zorganizować udaną imprezę – wyjaśnia Kinga Rojecka.

Drugie miejsce w konkursie BIZNES ZA MILION zajął Maciej Bójko, maturzysta z ZSHE w Białymstoku. Wygrał nie tylko indeks na studia, ale też tablet iPad ufundowany przez Fundację Grupy Unibep Unitalent. Gdyby urządzenie uległo uszkodzeniu, to Maciej zamiast wyrzucić tablet, mógłby go naprawić w firmie swojego pomysłu. Jest bowiem autorem projektu FIXALL, którego głównym zadaniem jest nadawanie drugiego życia rzeczom, które się zepsuły.

 – Za dużo rzeczy wyrzucamy, nie przyglądając się, czy możemy je naprawić. To nie jest dobre ani dla środowiska, ani dla naszych kieszeni – przekonuje Maciej Bójko.

Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Kaczanowska z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej za projekt (S)COOL, która otrzymała indeks na studia na Wydziale Inżynierii Zarządzania oraz tablet iPad.

W pracach Kapituły Konkursowej udział wzięli:

dr Urszula Kobylińska, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy Wydziału Inżynierii Zarządzania PB

dr hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB (WIZ PB) – przewodniczący,

dr Monika Walicka (WIZ PB),

Adam Zawistowski, przedstawiciel Centrum Turystyczno-Pielgrzymkowego w Świętej Wodzie

Wojciech Jarmołowicz, prezes zarządu Fundacji Grupy Unibep Unitalent

Tomasz Michalik, dyrektor techniczny SMP Poland sp z o.o.

– Chcę serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom naszego konkursu za to, że chcieli wziąć udział w wyzwaniu, uruchomić swoją kreatywność i podjąć wysiłek, by swoje pomysły ubrać w formę biznesplanu. To niełatwe zadanie i bardzo je doceniamy, w tym także mentorów, nauczycieli, wychowawców, rodziców, którzy wspierali młodych ludzi w pracy. Projekty były wyjątkowo ciekawe i różnorodne w tematyce. Członkowie Kapituły wnikliwie je zbadali, za co im ogromnie dziękuję. Z pomysłów uczestników tegorocznej edycji konkursu przebija troska i wrażliwość na problemy, które mają różne grupy społeczne: osoby z niepełnosprawnościami, osoby zmagające się z wadami wymowy, młodzi ludzie, poszukujący akceptacji. Szczególnie gratuluję finalistom, bo mieli odwagę bronić swoich projektów przed wymagającą Kapitułą Konkursową. Mam nadzieję, że dla wszystkich nasz konkurs był wspaniałym doświadczeniem. Zapewniam, że podczas studiów na naszym Wydziale zdobędziecie wiedzę i umiejętności, by wdrożyć je w życie. Serdecznie zapraszam na nasze kierunki! – podsumowała dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB, dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.

IV Ogólnopolski Konkurs BIZNES ZA MILION odbył się pod patronatem Rektor Politechniki Białostockiej. Partnerami konkursu są: Fundacja Grupy Unibep Unitalent, Centrum Turystyczno-Pielgrzymkowe w Świętej Wodzie, SMP Poland.