Skip to main content
27 maj 2024

Nasi reprezentanci na Światowej Olimpiadzie Kreatywności

olimpiada-2e314e91 Nasi reprezentanci na Światowej Olimpiadzie Kreatywności - Fundacja Grupy Unibep Unitalent

Flying Butter, drużyna z Białegostoku, którą wspiera Fundacja Unitalent, zdobyła złoty medal w "Wyzwaniu na Już" w ramach Destination Imagination! Są najlepsi na świecie w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy zwycięskiej grupie oraz dwóm pozostałym, które wsparliśmy podczas udziału w Światowej Olimpiadzie Kreatywności w USA właśnie zakończonej w Kansas City.

Olimpiada Destination Imagination, na którą zakwalifikowali się białostoccy uczniowie z SP 26, I LO i X LO, uczy przede wszystkim kreatywnego rozwiązywania problemów, tworzenia innowacji, pracy zespołowej podczas podejmowania wyzwań, zarządzania czasem, zasobami ludzkimi, materiałami, finansami i pomysłami. Uczy także umiejętności skutecznej komunikacji i prezentacji wytworów własnej pracy oraz pracy zespołu. Na 400 drużyn z polskiego etapu olimpiady do światowego w Kansas zakwalifikowało się zaledwie 8 grup, w tym 3 z Białegostoku.

W czasie Olimpiady drużyny prezentowały rozwiązania Wyzwań Drużynowych, nad którymi pracowały przez cały sezon. Mogło to być wyzwanie artystyczne, naukowe, konstrukcyjne, techniczne, społeczne bądź improwizacyjne, które budzi zawsze najwięcej emocji. Ponadto każda drużyna mierzy się z Wyzwaniem Na Już, czyli krótkim zadaniem, które wymaga nienagannej współpracy i radzenia sobie z presją czasu. Dodatkową konkurencją jest tzw. Wyzwanie Bliźniacze, wymyślone przez polskich ekspertów po to, aby dotychczas rywalizujące ze sobą drużyny w pracy zespołowej rozwiązały postawione przed nimi wyzwanie.

1 21

Zwycięską drużynę Flying Butter tworzy siedmioro uczniów Szkoły Podstawowej nr 26 im. Stanisława Staszica w Białymstoku, którzy pracują pod opieką dwóch trenerów - Justyny Olech i Katarzyny Sienkiewicz. Są to: Julia Kołosowska (9 lat), Franciszek Szymulewski (10 lat), Eva Wierzchowska (10 lat), Magdalena Mróz, Aleksandra Gasparewicz, Jakub Ossoliński (11 lat) i Lena Brenko (11 lat).

– Rezultat osiągnięty podczas XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności przerósł nasze oczekiwania – opowiada Justyna Olech. – Drużyna wywalczyła dwa złote medale: pierwszy w "Wyzwaniu Bliźniaczym" - stworzyli jedną drużynę z zespołem z innej szkoły i musieli w ciągu 45 minut rozwiązać postawione przed nimi zadanie oraz w drugi w "Wyzwaniu na Już" - krótkim 6-minutowym zadaniu (łączy w sobie elementy inżynieryjne, matematyczne, naukowe i artystyczne), w którym oprócz kreatywności liczy się nienaganna współpraca i umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.

"Wyzwanie na Już" dało też drużynie z białostockiej SP 26 zwycięstwo na skalę światową olimpiady.

- Kreatywność to cecha, którą każdy może w sobie rozwijać, jeśli tylko chce. To umiejętność innego spojrzenia na świat, podążanie poza utartymi ścieżkami i kreowanie nowych rozwiązań, na które nikt inny nie wpadł. Nie jest to łatwe - szukające kreatywnego rozwiązania, bardzo często dzieci wracały do początku procesu, ponieważ okazywało się, że pomysł przekraczała ich możliwości (wszystkie elementy rozwiązania zadań w DI muszą być całkowicie zrobione przez dzieci, Trener może jedynie dawać wskazówki) – wspomina Justyna Olech.

omeGANG

O kreatywności, jako umiejętności, którą można w sobie wypracować, dzięki ciągłemu szkoleniu mówią też członkowie drużyny omeGANG z I LO w Białymstoku. Ma ona na swoim koncie już kilka sukcesów i reprezentowała już Białystok w USA w poprzednich edycjach olimpiady. OmeGANG tworzą: Jakub Iwaniuk, Patryk Małyszko, Tomasz Szeszel, Aleksandra Borsuk, Aleksandra Karpienia, Krzysztof Klimczuk, Anna Poniatowska oraz ich opiekun Paweł Andryszak. W ogólnopolskiej edycji zajęli oni 1. Miejsce w kategorii TEAM CHALLENGE w wyzwaniu technicznym w trzecim poziomie wiekowym oraz 1. Miejsce w kategorii  INSTANT CHALLENGE w trzecim poziomie wiekowym. OmeGANG otrzymała również nagrodę renesansu!

- To jest Olimpiada Kreatywności, która ma za zadanie w młodych ludziach wyznaczyć trochę inne standardy: nie idziemy taką ścieżką, która została wydeptana przez wcześniejsze ekipy, tylko staramy się znaleźć inną ścieżkę. Nie alternatywną, może lepszą, popróbować, zobaczyć, jak to wygląda. Czyli ta kreatywność ma się objawiać w tym, że nie pracujemy odtwórczo jak kserokopiarka, tylko tworzymy. Chcemy tworzyć nowe rzeczy. Rzeczy, które są nieszablonowe, niestandardowe, wychodzić poza formę - mówił Paweł Andryszak.

Zdjęcie WhatsApp 2024 03 20 o 20.32.22 6e426766 003

Xploratory Minds to młodzież z X LO w Białymstoku. Do Kansas w ramach jej reprezentacji polecieli: Marta Orzechowska (trenerka, nauczycielka fizyki), Apolonia Struk (1E), Pola Dąbrowska (1E), Milena Brzostowska (1D), Katarzyna Żemojduk (1D), Karol Poskrobko (2D), Michał Antonowicz (2B),  Radosław Rozmysłowicz (1G).

– Przy wyborze członków drużyny kierowałam się różnorodnością umiejętności, pasji oraz perspektyw – opowiada Marta Orzechowska. –  Chciałam stworzyć zespół, który będzie potrafił spojrzeć na problemy z wielu różnych kątów i znaleźć innowacyjne rozwiązania. Wybrałam osoby, które wykazywały się nie tylko wiedzą i umiejętnościami w obszarze fizyki, ale również w innych dziedzinach, takich jak sztuka, technologia, czy literatura. Ważne było także ich zaangażowanie, elastyczność myślenia oraz umiejętność współpracy w zespole. Pomysł udziału w olimpiadzie kreatywności narodził się z mojej wiary w potencjał moich uczniów oraz chęci rozwijania ich umiejętności poza tradycyjnymi ramami nauczania. Chciałam dać im możliwość eksplorowania kreatywności w praktyce, stawiając przed nimi wyzwania, które wymagały nie tylko logicznego myślenia, ale również pomysłowości i odwagi w podejmowaniu nietypowych rozwiązań.