Blisko setka uczniów w wieku 10-14 lat przybyła w piątek 10 czerwca na teren kampusu uniwersyteckiego, by wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Zebranych przywitała Katarzyna Dziedzik, rzecznik prasowy UwB. Po krótkim wstępie, dzieci udały się na kwietną łąkę, gdzie mogły posłuchać o tym, jak ważne dla ekosystemu są dzikie zapylacze, jakie zagrożenie stanowi dla nich rozwój cywilizacji i jak możemy pomóc zapylaczom robić ich pożyteczną pracę.

IMG 20220610 101125

 

Domki wpisane w ideę Xylopilis

O inicjatywie oraz co oznacza Xylopolis opowiadała dzieciom Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim. W skrócie to miasto, w którym działalność człowieka harmonijnie współgra z przyrodą wtopioną w miejski pejzaż. Miasto, w którym relacja ludzi, zwierząt i roślin oparta jest na symbiozie.

– Warsztaty budowania domków dla owadów, czyli harmonii przyrody z cywilizacją oraz nauki przez zabawę i pracę z drewnem odzwierciedla ideę Xylopolis – miasta przyjaznego naturze – stwierdził Wojciech Jarmołowicz, prezes Fundacji Grupy Unibep UNITALENT, pomysłodawca i inicjator stworzenia Xylopilis.

Konstrukcje z Unihouse

Solidne konstrukcje domków, na bazie których uczniowie budowali mieszkania dla owadów, powstały w fabryce Unihouse, a nad ich jakością czuwała obecna też na wydarzeniu Agnieszka Puc, dyrektor fabryki. Dzieci miały sporo frajdy przy samodzielnej aranżacji domków. Do budowy wykorzystały naturalne, łatwo dostępne materiały, takie jak drewno, szyszki, sianko, kora drzew, patyczki czy rurki trzcinowe. Ucieszyły się na wiadomość, że mogą je zabrać ze sobą i ustawić blisko swego miejsca zamieszkania, np. na balkonie, na działce czy w ogrodzie, gdzie będą mogły służyć przyrodzie.

Po warsztatach dzieci mogły się przywitać z przedstawicielem Komisji Europejskiej i wysłuchać prezentacji na temat polityki ekologicznej Unii Europejskiej. „Festival of the New European Bauhaus” to wydarzenie obejmujące aż 30 krajów Europy. Jego celem jest propagowanie nowych europejskich wartości, takich jak estetyka przestrzeni, zrównoważony rozwój i wspólnota. Jednym z wydarzeń towarzyszących festiwalowi były właśnie warsztaty „Zielone Miasto dzikich zapylaczy”.